Konya'nın köylerindeki sarnıçlar, turistik cazibe merkezleri haline gelerek bölge ekonomisine katkı sağlamaktadır. Özellikle yaz aylarında düzenlenen festivaller ve etkinlikler, turistlerin ilgisini çekerek bölgeye canlılık katmaktadır. Yöresel lezzetlerin tadına bakma, geleneksel el sanatlarını keşfetme ve doğal güzellikleri gözlemleme gibi aktiviteler, ziyaretçilerin sarnıçları ziyaret etmelerini teşvik etmektedir. Yerel halk, bu sarnıçları geçmişten günümüze aktarmak ve gelecek nesillere taşımak için çeşitli çabalar sarf etmektedir. Restorasyon projeleri ve koruma çalışmaları, bu tarihi yapıların ayakta kalmasını sağlamanın yanı sıra turizme de kazandırılmasına olanak tanımaktadır.
İşte Konya’da bulunan bazı sarnıçlar: