Hasrete Buca son verdi
Bank Asya’dan Süper Lig’e çıkan ikinci takım Bucaspor oldu. Erciyes’i 4-0 mağlup eden Buca, aldığı bu sonuçla İzmir’in yedi yıllık Süper Lig hasretine son veren takım oldu
Ligde, devre arasında Erman Özcan, İlhan Özbay, Kenan Aslanoğlu, Muhammet Şeker, Ramazan Altıntepe ve Ulaş Meyan ile yollarını ayıran sarı lacivertli ekip, Cem Kargın, Mehmet Polat, Murat Karakoç'un yanı sıra Sivasspor'dan Mbemba'yı kiralık olarak kadrosuna kattı.
Bucaspor, 34 haftayı 19 galibiyet, 7 beraberlik ve 8 yenilgiyle 64 puanla kapatarak, kendi aralarında yaptığı maçlarda Adanaspor'a karşı üstün durumda olduğu için ligi averajla 2. sırada tamamlamayı başardı. Ligde iç sahada Kardemir Karabükspor'un ardından en başarılı takımı olan Bucaspor, iç sahada en fazla gol atan takım oldu. Sarı lacivertli ekip, 34 haftalık maratonda sadece 1 hafta ilk 6 sıranın dışında kaldı.
Ligde 28 ayrı futbolcunun forma giydiği Bucaspor'da, Yunus Altun, tüm maçlarda görev aldı. En fazla sahada kalan oyuncu ise 2 bin 663 dakika ile Yılmaz Özlem oldu. Bu oyuncuyu 2 bin 659 dakika ile Mehmet Batdal ve 2 bin 570 dakikayla kaleci Cenk takip etti. Ligin en golcü ikinci takımı olan Bucaspor'un 69 golünü, 14 değişik futbolcu attı. En golcü oyuncu 16 gol atan Mehmet Batdal olurken, bu futbolcuyu 11 golle Yunus Altun izledi. Bucaspor'da Yılmaz 8, Sercan 6, Onur 5, Zafer, Kenan, Erkan ve Türker 4'er, Bekir 3, Muhammet, Erman, Ramazan ve Veli de birer kez gol sevinci yaşadı. Bucaspor, 69 golün 18'ini müsabakaların son 15 dakikasında atarken, yediği 40 golü 24'ünü karşılaşmalarında ikinci yarılarında kalesinde gördü.
34 hafta sonunda toplam 86 sarı, 5 de kırmızı kart gören Bucaspor'da Erkan, Erman, Mbemba, Murat Karakoç ve Veli kırmızı kartla oyun dışı kaldı. Sarı lacivertli ekipte Yılmaz, en fazla sarı kart (14) gören oyuncu oldu. Bu oyuncuyu Mehmet Batdal (8), Bekir Yılmaz ve Erkan Taşkıran (7), Onur Çubukçu (6), Murat Karakoç, Serkan Yanık, Erman Güraçar, Veli Kızılkaya (4), Zafer Çevik, Ramazan Altıntepe, Yunus Altun, İzzet Kaya (3), Cenk Tekelioğlu, Kenan Aslanoğlu, Cem Kargın, Sercan Kaya, Berkay Samancı, Yakup Sertkaya (2), Emrecan Afacanoğlu, Mbemba, Mehmet Polat ve Türker (1) takip etti.
Bucaspor'un karşılaşmalarında 23 ayrı hakem görev aldı. Fethi Serkan Koçak'ın 4, Mete Kalkavan'ın ise 3 kez görev yaptığı Bucaspor maçlarında İlker Meral, Zafer Demir, Kuddusi Müftüoğlu, Serkan Çınar, Barış Şimşek, Aytekin Durmaz ikişer kez düdük çaldı. Bucaspor’un diğer maçlarında ise şu hakemler görev yaptı: Abdullah Yılmaz, Bünyamin Gezer, Deniz Çoban, Erbay Aldemir, Halis Özkahya, Mustafa İlker Coşkun, Mustafa Kamil Abitoğlu, Mustafa Öğretmenoğlu, Mürvet Sezer, Nihat Akman, Özgüç Türkalp, Özgür Yankaya, Suat Arslanboğa, Süleyman Abay ve Taner Gizlenci.
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.