Ata sporu dünyaya tanıtılacak
Türklerin ata sporu olan ve 649 yıldır süre gelen Kırkpınar Yağlı Güreşleri, dünyanın çeşitli ülkelerinde tanıtılacak.
Japon sumo güreşçilerinin Türkiye’ye getirilmesindeki öncelikli hedefin Türk ve Japon kültürlerini tanıtmak olduğunu vurgulayan Bak, şöyle devam etti: “Sumocular, Selimiye Meydanı’nda ve Er Meydanı’nda gösteri yapmaktan büyük mutluluk duydu. Japon basını da bu etkinliklere çok büyük yer verdi. 7 Japon gazeteci ve televizyoncu 649. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni izlemek üzere Edirne’ye geldi. Başpehlivanlarımızdan Ahmet Taşçı ile Japon sumo güreşçisinin yaptığı güreş izleyicilerimizden yoğun ilgi gördü. Bunun devamını Tokyo’ya taşıyacağız. Tokyo’ya 20 pehlivanımızı götürerek bir tanıtım yapacağız.”
Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 650. yılı etkinlikleri kapsamında 2010 yılının Başpehlivanı ile 2 kez altın kemer sahibi olan Ahmet Taşçı’nın Tokya’da Japon sumo güreşçileri ile güreş yapmasını planladıklarını ifade eden Bak, “Japonya yaklaşık 120 milyon nüfusu olan bir ülke. Ayrıca, Fransa, Paris, Londra, New York ve Pekin’in de aralarında bulunduğu önemli kentlerde Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 650. yılı etkinlikleri düzenleyeceğiz” diye konuştu.
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.