Bursaspor 15. Avrupa sınavında
Tarihinde üç kez Avrupa kupalarına katılan Bursaspor, 15. Avrupa sınavında ilk kez mücadele edeceği UEFA Şampiyonlar Ligi’nde ünlü İspanyol takımı Valencia’yı konuk edecek.
Derlenen bilgiye göre, yeşil-beyazlı takım, kuruluşundan sadece 13 yıl sonra 1974-75 sezonunda Türkiye Kupası finalisti olarak Avrupa Kupa Galipleri Kupası’na katıldı. Çeyrek finalde dönemin en önemli takımlarından biri olan ve o yıl kupayı kazanacak Dinamo Kiev’e iki maçta da yenilerek elendi. Bu maçların bir özelliği de Dundee United’ın kadrosunda, bu sezon Bursaspor’un karşılaşacağı İskoç takımı Glasgow Rangers’ın teknik direktörlüğünü yapan İngiliz Walter Smith’in yer almasıydı. Bursaspor, 1986-87 sezonunda da bu kez kupa şampiyonu olarak Avrupa Kupa Galipleri Kupası’nda Türkiye’yi temsil etti. Şanssız bir kura çeken yeşil-beyazlı takım, ilk turda eşleştiği Ajax’a sahasında 2-0, deplasmanda da 5-0 yenilerek turnuvaya erken veda etti.
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.