Ahmet Örken’den büyük başarı
Dünya Gençler Pist Şampiyonasında millilerimiz tarih yazmaya devam ediyor. Ülkemizde henüz velodrom bulunmamasına rağmen, ilk katıldıkları uluslararası müsabaka olan Dünya Gençler Pist Şampiyonasında sporcularımız başarılı sonuçlara imza atıyor.
Müsabakalar sonunda sporcumuz Omnium yarışları kapsamında dünya sıralamasında; 15 km puan yarışı (point race), 250 metre "flying lap", eleme yarışı, 10 km scratch, 3 km bireysel takip ve 1 km zamana karşı (kilo) disiplinlerinde mücadeleyi sırasıyla 4, 8, 10, 15, 10, 12 sırada tamamladı. Tüm disiplinler sonunda toplamda en az puanı almanın hedeflendiği Omnium branşında 59 puan alarak ilk önemli müsabakasında genel klasmanda Dünya 8.'liği derecesini elde etti. Sporcumuz geriye kalan 3 Omnium disiplininde müsabakalara yarın devam edecek.
2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na hazırlık yolunda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün desteği ile Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından başlatılan Pist Bisikleti Sporcu Gelişim Programı kapsamında İsviçre'de Dünya Bisiklet Birliği Merkezinde yalnızca 2010 yılı Ocak ayından bu yana pist bisikleti antrenmanları ile tanışan sporcularımızın bu denli kısa sürede elde ettikleri başarılar antrenörler Andy Sparks ve Mutlu Erçevik başta olmak üzere tüm teknik ekibe ve Federasyonumuz yönetimine heyecan yaşatıyor.
Önceki gün yapılan 4 km Takım Takip yarışmasında Ahmet Örken, Rasim Reis, Mustafa Çarşı, Egemen Erçevik'ten oluşan takımımız 4.21 ile 22 ülke arasında müsabakayı 15. sırada tamamladı. Sporcularımızın ilk defa bu denli büyük bir organizasyona katılması, pist yüzeyinin farklılığı ve ilk sırada start almanın verdiği dezavantaj ile bir hafta önce İsviçre'de kaydedilen 4.19'luk antrenman derecesine göre hedef zamanın gerisinde kalınsa da, üst düzey teknik beceri ve uyum gerektiren bir branşta takımın iki sporcusunun henüz 2 ay önce pist antrenmanları ile tanışması gelecek başarıların müjdecisi olarak tüm ekibe moral verdi.
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.