Konya ve ilçelerinde etkili olan kar yağışı uzun süredir yağış bekleyen çiftçilerin de yüzünü güldürdü. Yoğun kar yağışı nedeniyle Seydişehir Alacabel Geçiti’nde ulaşımda aksamalar yaşandı.
Konya'da yola çıkacaklar dikkat! Bu noktalarda yoğun kar var
![Konya'da yola çıkacaklar dikkat! Bu noktalarda yoğun kar var 1](https://d.merhabahaber.com/gallery/873_1.jpg)
![Konya'da yola çıkacaklar dikkat! Bu noktalarda yoğun kar var 2](https://d.merhabahaber.com/gallery/873_2.jpg)
Alacabel Geçiti’nde ulaşım kontrollü olarak gerçekleştiriliyor. Kar yağışı Beyşehir’de de etkili oldu. Konya Beyşehir Yolu’nda ulaşımda zaman zaman aksamalar yaşanıyor.
![Konya'da yola çıkacaklar dikkat! Bu noktalarda yoğun kar var 3](https://d.merhabahaber.com/gallery/873_3.jpg)
ÇİFTÇİLER KURAKLIK ENDİŞESİ YAŞIYORDU
Kar yağışı özellikle uzun süredir kuraklık endişesi yaşayan hububat üreticilerinin de yüzünü güldürdü. Konya’nın ilçelerinde etkili olan kar yağışı çiftçilerin endişelerini bir nebze de olsun gidermiş oldu.
![Konya'da yola çıkacaklar dikkat! Bu noktalarda yoğun kar var 4](https://d.merhabahaber.com/gallery/873_4.jpg)
KONPADER Başkanı Ahmet Bestil, Konya ve ilçelerinde Mart ayında yağan karın ve yağmurun üreticilerin yüzünü güldürdüğünü söyledi. Kuraklık nedeniyle uzun süredir büyük bir tedirginlik yaşadıklarını dikkat çeken Bestil, şunları söyledi: “Bu sene kış aylarında kar yağışı çok az oldu. Sadece Şubat ayında kar yağdı. Aralık-Ocak ayında istenilen yağışlar düşmemişti. Mart ayında gelen bu yağışlar üreticiyi kısmen rahatlattı. Ama inşallah Nisan ayında yağmurların devam etmesi için dua ediyoruz.”
![Konya'da yola çıkacaklar dikkat! Bu noktalarda yoğun kar var 5](https://d.merhabahaber.com/gallery/873_5.jpg)
HÜYÜK ÇİFTÇİSİ YAĞMUR DUASINA ÇIKMIŞTI
Hüyük'te etkili olan kar yağışı çiftçiyi sevindirdi. Özellikle organik çilek üretiminin merkezi haline gelen ilçede etkili olan yağış, çiftçinin yüzünü güldürdü.
![Konya'da yola çıkacaklar dikkat! Bu noktalarda yoğun kar var 6](https://d.merhabahaber.com/gallery/873_6.jpg)
Hüyük Ziraat odası Başkanı Ertuğrul Zedef, "Atalarımızın dediği gibi 'Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.' Rabbime şükürler olsun. Çiftçimiz çok bekledi bu yağışı. Bu yağışlar çiftçimize bayram havası yaşattı” dedi. İlçe merkezi ve mahallelerinde kurak geçen günler nedeniyle bölge halkı yağmur duasına çıkmıştı.
HABER MERKEZİ/AA
![Konya'da yola çıkacaklar dikkat! Bu noktalarda yoğun kar var 7](https://d.merhabahaber.com/gallery/873_7.jpg)
![Konya'da yola çıkacaklar dikkat! Bu noktalarda yoğun kar var 8](https://d.merhabahaber.com/gallery/873_8.jpg)